نمیدونم تا حالا شنیدین یا نه ولی ما میتونیم از فضای یک هارد اینترنال یا اکسترنال برداشته و به رم اضافه کنیم تا سرعت کامپیوتر بالا بره.
اما واقعیت چیزه دیگه ای هستش، در واقع شما از هارد کم و به رم اضافه نمیکنید بلکه بخشی از یک هارد رو به در اختیار ویندوز قرار میدین که به اون page file میگن، و هر وقت ویندوز احساس میکند که رم توانایی بعضی محاسبات را ندارد یا پر شده است از فضای این بخش از هارد استفاده میکند.
این امکان در همه نسخه های بعد از ویندوز xp وجود دارد.
برای انجام اینکار باید مراحل زیر را انجام دهید:

1- رفتن به Advanced setting
در ویندوز xp:
بر روی My Computer راست کلیک کرده و گزینه Properties رو انتخاب میکنین. در آنجا یک تب با نام Advanced وجود دارد.
در ویندوز 7:
بر روی Computer راست کلیک کرده و گزینه Properties رو انتخاب میکنین. در اونجا یک گزینه در سمت چپ به نام Advanced System settings وجود داره که اونو انتخاب میکنین بعد در کادر باز شده تب Advanced رو انتخاب میکنین.

بعد از این بقیه قسمتها در ویندوز xp و 7 مشترک هستن.
2- در بخشی که با نام Performance مشخص شده وارد setting میشوید و از تب دوم گزینه Advanced رو انتخاب میکنین و در یک کادر با عنوان Virtual Memory روی Change کلیک میکنید.

از این مرحله به بعد باید دقت کنید تا اشتباهی نکنید!!!
3- لیستی از درایوهای شما نمایش داده میشود که به جز درایو ویندوز که نوشته شده System managed بقیه جلوشون نوشته None یا خالی گذاشته.
4- هر کدام از درایو ها رو که انتخاب کنید در پایین آن کادر مینویسه که چقد در این درایو فضای خالی وجود داره. اگر بر روی هر درایو کلیک کنید در پایین می بینید که بر روی No paging file تنظیم شده. برای اینکه از فضای هاردتون کم کنید باید گزینه Custum size رو انتخاب کنید.

5- بعد از اینکار دو کادر سفید رنگ فعال میشه که روی یکی نوشته Initial size و روی دیگری نوشته Maximum size، اولی مقدار در حالت معمولی کامپیوتر و دومی برای حالت اورکلاک می باشد، و معمولا دومی را کمی بیشتر از اولی تنظیم میکنن.
6- حال اون دو جای خالی رو با مقدارهای دلخواه خودتون پر میکنین. البته باید دقت کنید که مقدار انتخابی باید بر حسب مگابایت باشد و همچنین از فضای خالی اون درایو بیشتر نبشد.
نکته: توصیه میکنم که در رایو خودتون حداقل بعد از تنظیم کردن page file مقدار 10 گیگ فضای خالی بمونه.

7- بعد از انتخاب فضای لازم روی دکمه Set کلیک میکنین و در نهایت OK.
8- ویندوز خودتون رو ریستارت کنید.

نکته: در صورت حذف page file میتوانید به همین قسمت رفته و آن درایو رو No paging file تنظیم و ریستارت کنید.